Saat 10:30–17:00 (Pazartesi hariç), Mekan: Yedikule Hisarı Müzesi

Basın Bülteni

Bağımsız Sanat Vakfı tarafından organize edilen; T.C. İletişim Başkanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Fatih Belediyesi tarafından desteklenen 4. Uluslararası İstanbul Trienali 12 Mayıs 2022 tarihinde Yedikule Hisarı (Yedikule Zindanları)’nda kapılarını sanatseverlere açıyor.

Mekân ve zaman kavramları birlikte ve sürekli dönüşüm içindedir. Günümüzde işlevsellik, bağlam, zaman ve kartezyen niteliklerinden özgürleşen mekân kavramı, yeni sentezleri ve olasılıkları ile tıpkı heterotopyalar gibi öteki mekânlara dönüşür. Mekân, boşluk olmaktan çıkıp, zamanı ve hareketi kendine katarak esner.

İstanbul’un sınırları ve onu temsil eden surları, bin yıllardır yasanan tarihsel geçmişiyle birden fazla boyutta çokluk barındırır. Tarih boyunca sahip olduğu bu çoğulcu kabuk, her an yeni bellek üretilerek esnemektedir. Bu esneme, aynının birikmesi olan obezite degil, aksine zıtlıklar ve karmasayla çok yönlü ve dönüştürücüdür.

İstanbul’u İstanbul yapan bu zamansal ve mekansal çok yönlü birikme, yaratıcılığı ve yeni olasılıkları beraberinde getirir. İstanbul’un sınırları ve surları üzerine üretilmiş tarihsel ve kolektif hafıza, 4. Uluslararası İstanbul Trienali’nin oluşturduğu yeni bağlamlarla esneyen, düşünce üreten, ikili karşıtlıkların çözüldüğü ve çok sayıda anlama açıldığı bir üçüncü mekân sunuyor.

4.Uluslararası İstanbul Trienali ‘Mekansal Katmanlar, Zaman Dışı Diyaloglar: Heterotopik Mekanlar Olarak Sınırlar ve Surlar’ başlığıyla İstanbul’da 12 Mayıs – 13 Haziran 2022 tarihleri arasında Yedikule Hisarı (Yedikule Zindanları)’nda gerçekleştirilecektir.

Etkinliğe Türkiye’den ve dünyadan 29 sanatçının yerleştirme (3 boyutlu materyal ile üretilmiş, video-projeksiyon-mapping, NFT, ses ve ışık yerleştirmeleri), heykel, performans ve video işlerine yer verilecektir.

1 ay sürecek sergi programı dışında, etkinlik kapsamında sanatçı sanatçı atölyeleri, ücretsiz rehberli turlar, gece turları, söyleşi, performans ve gösteriler gerçekleştirilecektir.

Program icin tıklayın.

KÜRATÖRYEL EKİP

Filiz AĞDEMİR

Hülya YAZICI

Ayrıntılı bilgi için:  www.uluslararasiistanbultrienali.com

Sorularınız için: info@uluslararasiistanbultrienali.com

İstanbul Trienali’ni sosyal medyada takip etmek için:

Tüm hakları Uluslararası İstanbul Trienali’ne aittir.